close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
توصیه استادان بالینی در مورد ازمون دستیاری
سایت رسمی پزشکان ایران سایت رسمی پزشکان ایران سایت رسمی پزشکان ایران سایت رسمی پزشکان ایران سایت رسمی پزشکان ایران
آدرس جدید سایت : http://amirkamrava.r98.ir/
سه شنبه 02 بهمن 1397
موضوعات سایت
آرشیو
آمار
آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 3
کل نظرات کل نظرات : 5
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
تعداد اعضا تعداد اعضا : 244

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 147
باردید دیروز باردید دیروز : 4
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 0
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 0
بازدید هفته بازدید هفته : 151
بازدید ماه بازدید ماه : 331
بازدید سال بازدید سال : 331
بازدید کلی بازدید کلی : 41,323

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 54.146.206.127
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
نظرسنجی
کدام بخش یا بخشهای سایت را بیشتر می پسندید؟


آیا از انجمن سایت رضایت دارید؟


جستجو

امکانات جانبی
:: جستجوگر پیشرفته سایت :::: آخرین ارسال های انجمن ::
توصیه استادان بالینی در مورد ازمون دستیاری

در مورد مدت درس خواندن براي آمادگي امتحان دستياري كاملاً بستگي به خود فرد دارد. اگر فردي است كه در دورة پزشكي عمومي ، درسهاي دانشكده را خيلي خوب خوانده و در حال حاضر فاصله زيادي از فارغ التحصيلي ندارد و يا علاقه مند به رشته اي است كه نمره خيلي بالائي نمي خواهد براي چنين فردي يك دورة 9-6 ماهه ممكن است كافي باشد در غير اينصورت اگر فردي است كه مدت زيادي از فارغ التحصيلي اش گذشته و يا در دورة عمومي چندان اهل مطالعه نبوده و علاقه بسيار زيادي به قبولي در رشته هائي كه نمرات بالائي نياز دارد، ميباشد بنظر من يك برنامه ريزي دو ساله معقولتر است تا در طي دو سال تمام درسها با عمق لازم خوانده شود والا داوطلب دو سال متوالي و هر دو سال بصورت سطحي هم مطالب را ميخواند و نتيجه كافي نمي گيرد در حاليكه در يك برنامه ريزي دو ساله مطالب عميق تر خوانده ميشود.

صرف نظر از نحوه خواندن اعتقاد بنده بر اين است كه در يك يا دو ماه مانده به امتحان مطالب ولو سطحي مرور شود تا در حافظه نزديكتر قرار گيرد تا كارائي فرد در امتحان بيشتر شود. عدم مرور در زمان نزديك امتحان باعث ميشود تا بسياري از مطالبي كه خوانده شده فرد بخاطر عدم حضور ذهن، نتواند پاسخ دهد.

دقت كردن به تنه (Stem) سوال و يافتن نكات مهم (key Point) از نظر طراح سوال ، از نكاتي است كه در پاسخ دادن بسيار مهم تلقي ميشود، اصولاً طراحان سوال امروز دوره آموزش نحوه طرح سوال را ديده اند و سعي ميشود استاندارد سوال داده شود و نكته اضافي انحرافي در صورت مسئله طرح نگردد ، به عنوان مثال طراح در سوال خود گفته بود چوپان 35 ساله اي .... از ايشان توضيح خواستند چرا چوپان ؟ با اين كلمه ذهنيت براي داوطلب ايجاد ميشود آيا منظور طراح از چوپان چيست ؟ آيا كزاز مطرح است آيا بيماريهاي مشترك انسان و حيوان مطرح است و يا چيز ديگريست . از ايشان خواسته شد اگر منظور خاصي در نظر ايشان نيست بنويسند آقاي 35 ساله اي مراجعه كرده است.

دکتر تسلیمی متخصص داخلی
1- فهميدن مطلب مهم است : در هنگام مطالعه به اندازه كافي دقت داشته باشيد و هيچ مطلبي را بدون فهميدن قبول نكنيد. اگر تعداد مطالب زيادي را بدون فهميدن حفظ كنيد هنگام امتحان نتيجه ضعيفي خواهيد گرفت. البته اين بدان معنا نيست كه چند مبحث خوب خوانده شود و به چندين مبحث اصلاً نگاه نكنيد، سوالات امتحان را گاه اگر فقط يك نگاه بر يك مطلب داشته باشيد قابل پاسخ گويي خواهد بود .

2- از مطالعه نكات خيلي ريز و جزئي پرهيز نمائيد، چرا كه زمان را از دست خواهيد داد، بايد ببينيد كه از مبحث مورد مطالعه كدام احتمال مطرح شدن در امتحان را دارد، طراحان سوال اغلب به نكات ريز و جزيي نميپردازند .

3- Case فرضي : در مطالعه مطالب درس داخلي براي خودتان Case فرضي درست كنيدكه البته شايد كاملاً Case صحيحي هم در نيايد و اشتباهي داشته باشد ولي براي يادآوري آسانتر است .

4- يكسري نكات حفظي و ريز است و قابل فهميدن به تنهايي نيست ، از آنها حتماً خلاصه برداري كرده و مكتوب نماييد و سعي كنيد اين مطالب فرّار را حتماً در " روزهاي آخر" نگاه كنيد . چرا كه در غير اينصورت حضور ذهن جهت يادآوري در امتحان نخواهيد داشت مثلاً كرايترياي فلان سندرم ، اين حفظ كردني است ، از اينها خلاصه برداري گردد .

5- نكته ديگر اينكه موقع امتحان ، از تفسير تست پرهيز كنيد ، همان اطلاعاتي كه در سوال مطرح شده است به همانها بپردازيد و از تفسير چيزهايي كه ذكري از آن به ميان نيامده است پرهيز كنيد ، بعنوان مثال اگر گفته شده آقايي با درد اپي گاستر مراجعه كرده است ، نگوييد خوب اگر درد به پشت هم تير بكشد اين گزينه مي شود و اگر فلان حالت باشد اين تشخيص هم مطرح است ، نه ! اگر درد تير مي كشيد حتماً طراح سوال ذكر ميكرد .

6- نكته مهم ديگر از تصور اينكه سوال اشتباه است يا گزينه ها اشتباه است جداً پرهيز كنند .

7- فكر نكنيد طراح سوال خيلي به نكات ريز توجه دارد و مي خواهد سوال خيلي ريز و سختي را ارائه كند .

8- يأس و نااميدي براي همه است ، حتي آنها كه رتبه برتر كسب مي كنند نيز نزديك به امتحان دچار ياس و نااميدي ميشوند .

9- براي شناخت نكات مهم هر مبحث شركت در كلاسها مفيد مي باشد، اما اگر كسي وقت دارد مطالبي كه در كلاس گفته شده را با كتاب پر و بال بدهد . قبولي فقط به اين نيست كه سركلاس بياييد و بنويسيد .

10- ديگر اينكه در خلاصه برداري و حفظ مطالب از يك قانون ثابت استفاده كنيد ، بر فرض اگر چند دارو اثر دارند و داوطلب حرف اول آنها را كنار هم ميچيند ، چنان نباشد كه جاي ديگري حرفهاي وسط و جاي ديگر از روش معكوس استفاده كنيد. قانون ثابت و روشني براي خودتان انتخاب كنيد .

11- روش من موقع امتحان چنين بود كه كتابهاي رفرنس و جزوات هر درس در اتاقم روي زمين چيده شده بود و هر وقت موقع مطالعه مطلبي مثلاً در جراحي به ياد مطلبي مشابه در داخلي مي افتادم اگر يادم مي آمد كه هيچ وگرنه همانجا مطالعه ميكردم و مطالب را به طور موازي پيش ميرفتم ، نه اينكه اين درس بايد كاملاً تمام شود و بعد درس ديگري را از اول شروع كنم .

12- تا جايي كه ميتوانيد از همه زمان استفاده كنيد و دور كارهاي اضافي را خط بكشيد ، و فقط به كارهاي ضروري زندگي برسيد و بقيه وقت را به مطالعه اختصاص دهيد .

دکتر شفیعی مطهر متخصص راديولوژي - نفر اول رزيدنتي كشور

از من خواسته شد كه به عنوان رتبه اول آزمون دستياري سال 82 ، تجربيات خود را در مورد نحوة مطالعه و .... براي ساير داوطلبان آزمون ، بيان كنم. گرچه نميتوان يك روش كلي مطالعه را براي همة داوطلبان به صورت يكسان توصيه كرد ولي ذكر نكات زير، خالي از فايده نخواهد بود.

1- حداقل يك پنجم از كل برنامة مطالعة خود را به دورة دورس در ماههاي پاياني قبل از آزمون اختصاص دهيد . حتي دروسي كه به طور كامل مطالعه شده اند ، در صورتي كه در روزهاي نزديك به امتحان ، مجدداً بازخواني نشوند ، فراموش ميشوند . اكثراً پاسخهاي اشتباه در آزمون ، مربوط به قسمتهاي مطالعه نشدة كتاب نيست بلكه مربوط به نكاتي است كه مطالعه ولي فراموش شده است.

2- حتی الامكان ، هيچ رشتة درسي را به طور كامل از برنامة خود حذف نكنيد . در صورتي كه وقت كافي براي مطالعة همة رشته هاي درسي نداريد ، به جاي حذف كامل يك رشتة درسي، فصول خاصي را از رشته هاي مختلف حذف كنيد.

3- معمولاً همة فصول كتاب از نظر سوال ارزش يكساني ندارند و در صورت كمبود وقت ميتوان بعضي از فصول را حذف كرد تا بتوان همة رشته هاي درسي را مطالعه كرد.


4- خلاصه نويسي در موقع مطالعه ، بازخواني دروس را قبل از آزمون ، آسان ميكند . يادگيري فنون خلاصه نويسي مهم است. يك خلاصة خوب بايد در حجم كم ، همة مطالب مهم كتاب را در خود داشته باشد. هدف از خلاصه نويسي فقط حذف كردن بعضي جملات كتاب نيست ، بلكه دسته بندي ، مقايسه ، و حفظ نظم و توالي مطالب هم مهم است. براي اين كار ميتوان از الگوريتم، جدول و شكلهاي شماتيك استفاده كرد . من در طول مدتي كه خود را براي آزمون آماده ميكردم ، از اين روشها براي خلاصه نويسي متون درسي استفاده كردم كه بعضي از آنها بعد از ويرايش و تطابق با مراجع جديد آزمون ، جهت ساير داوطلبان تحت عنوان مجموعة راهبرد چاپ شد.

5- بين منابع مختلف آزمون ، مباحث مشتركي وجود دارد و گاهي نحوة بيان و برخورد با مسأله در رشته هاي درسي مختلف با هم تناقص دارد . استخراج اين تناقضات و ذكر آن در خلاصه اي كه قبل از آزمون ميخواندم ، در پاسخ دادن به سوالات دروس مختلف ، كمك زيادي كرد.

6- در برنامه ريزي درسي ، مطالعة دروس مشكلتر را به ماههاي پاياني موكول نكنيد چون در ماههاي پاياني وقت و انرژي كافي در مطالعة دروس مشكل نداريد.

7- قبل از مطالة هر درس، سوالات دوره هاي قبلي آزمون دستياري را كه مربوط به همان درس است مرور كنيد . مرور اين سوالات به شما در نحوة مطالعه كمك ميكند و نشان ميدهد كه چه فصولي از كتاب اهميت كمتري در آزمون دارد.

8- هر پاسخ اشتباه در آزمون ، يك نمرة منفي و هر پاسخ درست ، سه نمرة مثبت دارد پس در هر سوالي كه بتوانيد يك گزينه را حذف كنيد و بين سه گزينه ديگر، مشكوك باشيد ، نبايد آن سوال را سفيد رها كنيد . حذف كردن يك گزينه در سوالات آزمون كار مشكلي نيست .

9- خود به خود وقفه هايي در طول دوران مطالعه (به دليل حوادث پيش بيني نشده و ...) پيش مي آيد و بايد در برنامه ريزي درسي خود ، دورهاي را براي مطالعة دروس عقب افتاد ه، در نظر بگيريد .

10- ا ز اينكه، دروسي را كه در ماه هاي ابتدايي مطالعه خوانده ايد فراموش كرده ايد ، نگران نباشيد ، اين مسأله براي همة داوطلبان روي ميدهد و علاج آن فقط در نظر گرفتن وقت كافي براي مرور دروس در هفته هاي آخر قبل از آزمون است.

11- وسواس به خرج ندهيد . فكر نكنيد همه درسها را بايد حتماً از رويي text بخوانيد . از روي text واقعاً وقت نميشود . فقط كساني ميتوانند text بخوانند كه از استاژري شروع كرده اند (يعني text ميخوانده وسپس خلاصه برداري ميكردند و حال خلاصه برداري را ميخوانند) وگرنه از كتب خلاصه بايد استفاده كر د . خيلي بحثها اصلاً سوال از آنها طرح نميشود . با توجه به اينكه مثلاً درس مثل راديولوژي 6 تست بيشتر ندارد طراح سوال از بين چند فصل بيشتر نميتواند سوال بياورد و خودبخود فصول ديگر كتاب حذف ميشود . يا مثلاً ENT از جراحي پلاستيك هيچ سؤال نمي آورد . خيلي از بحثها قابل Case در آوردن نيستند.

12- Base خيلي مهم است . يعني كساني كه از استاژري مطالب را يكبار شنيده اند، با يك بار مطالعه مطالب يادآوري ميشوند ولي اگر از حال بخواهند شروع كنند بايد چند بار مرور شود تا بخاطر بسپارند.

13- حداقل 4-3 ماه براي Review بگذاريد . درسي كه ميتوانيد Review كنيد ميتوانيد تستهاي آنها را بزنيد. اگر براي مرور وقت نداشته باشيد با نخواندن درس يكي است . مرور اصليتر هم در 15 روز آخر ميباشد. بطوريكه مثلاً در يك روز كل داخلي خوانده شود . يعني واقعا اگر چند بار خوانده شده باشد ميتوان همه داخلي را در يك روز نزديك امتحان مرور كرد.

14- شروع از درسي كه مشكلتر است . هر چه به امتحان نزديك شويم وقت كمتري براي مطالعه وجود دارد كساني كه كلاس مي آيند دروس را با كلاس پيش ببرند و افرادي كه به كلاس نمي آيند، دروس مشكلتر را اول بخوانند.

دروس مشكل :

الف) ماژور : داخلي و اطفال ب)مينور : چشم و اعصاب


15- د سته بندي مطالب و خلاصه نويسي بسيار مهم است. خلاصه نويسي بايد بطور دسته بندي مطالب باشد يعني جاهاي مشابه را كنار هم بگذارد. يعني مثلاً بيماريهايي كه با هم تشخيص افتراقي دارند تأكيد شود كه در كدام قسمت با هم فرق دارند.

16- مشابه خواني و مقايسه از كتب مختلف انجام شود مثلاً برخورد با ندول تيروئيد در شوارتر به يك صورت، در داخلي به يك صورت در راديولوژي تاوارس به يك شكل و آرمسترانگ به يك شكل گفته شده است. اين مشابهات اگر با هم خوانده شود به ياد ميمانند.


17- برنامه rigid نباشد : يعني وقتهايي وجود داشته باشند كه در صورت تغيير در برنامه يا كار اضطراري بتوان از آنها استفاده كرد. (برنامه منعطف باشد )


18- سوالات سالهاي گذشته را نيز بخوانيد : قبل از اينكه هر درسي بخوانيد اگر تستهاي سال قبل را بزنيد خواهيد فهميد كه از چه مباحثي سوال مي آيد و از كدام سوال نمي آيند . مثلاً در راديولوژي از 6 سوال داده شده 2 سوال از احتمالاً از chest مي آيند.

جناب آقاي دكتر صالحی - فوق تخصص روماتولوژی
1- انگيزه : انگيزه قوي نقش بسيار مهمي در موفقيت دارد. اگر شرکت در امتحان بخاطر سرکوفت جامعه باشد يا اينکه بخاطر پرستيژ و وضعيت مالي بهتر شرکت مي کنيد هيچکدام انگيزه هاي خوبي نيستند . انگيزه بايد اين باشد که " تغييرات راز ماندگاري است " من در مسير طب نمي خواهم در جا بزنم و تا آنجا که ممکن است مي خواهم از نظر علمي جلوتر بروم تا بيشتر مثمرثمر واقع شوم . يعني انگيزه والا وحقيقي وماندگار بايد داشته باشيد . اين انگيزه را کسي برايتان درست نمي کند . خودتان هستيد که آن را درست مي کنيد . انگيزه را خودتان بسازيد ، چون انگيزه اي که ديگران به شما ديکته کنند چندان ماندگاري ندارد .

2 اراده : بايد تصميم خود را واقعاً بگيريد . اينطور نباشد که هر سال يک ماه يا دوماه مانده به امتحان مطالعه را شروع کنيد و اگر قبول نشديد سال ديگر هم همين روند را تکرار کنيد . اراده و پشتکار بايد بدنبال هم باشد . اراده عزم شماست و پشتکار استمرار آن است . يعني بايد واقعاً در اين مسير استوار باشيد . اگر انگيزه و اراده تان خوب باشد ولي پشتکار خوب نباشد فايده اي ندارد . بايد صبور باشيد . بايد به دوردست نگاه کنيد. مسايل روزمره نبايد شما را سست کند . بايد منظم بوده و هر روز برنامه ريزي مشخص داشته باشيد و مرتب با اراده قوي پيش برويد .

3 - وقت شناسي و موقعيت شناسي : اينطور نمي شود که يک روز 4 صبح از خواب بيدار شويد ويک روز نزديک ظهر ساعت اصلي روز را بايد به اين هدف اختصاص دهيد . خيلي بايد به اين مسأله توجه کنيد مطالعه زمان و مکان مناسب بايد داشته باشد . زماني باشد که آمادگي شما درحد اعلاي گيرايي تان باشد نه اينکه به همه کارهايتان اولويت بدهيد و آخر شب بخواهيد مطالعه کنيد .

4 - تمرکز نمودن تلاشها در راه رسيدن به هدف : هم بخواهيد درمانگاهتان را برويد. هم فلان مطب تان را برويد. هم آموزش فلان درس را براي اينکه کمک هزينه تان باشد بدهيد. هم مي خواهيد مسافرتتان را برويد. هم ميهماني تان را برويد و هم درستان را بخوانيد. اين جور در نمي آيد. يک زماني بايد از همه موارد فوق تا حد امکان چشم پوشي کنيد. اگر انرژي تان در مسيرهاي مختلف پراکنده گردد، مثلاً شب بخواهيد آنکال فلان بيمارستان باشيد و صبح بخواهيد مطالعه کنيد فايده اي ندارد .

5 - بي توجهي به مسائل فرعي : چند ماهي درآمد نداريد ، مي خواهيد ماشين بخريد يا آن را عوض کنيد ، رابطه شخصي تان بافلان فاميل کمرنگ شده . اگر بخواهيد اول به اين مسايل فرعي توجه کنيد تمام انرژي شما را مي گيرد . بايد همه اينها فراموش شود . اگر در هنگام مطالعه دائم فکرتان به طرف مسائل فرعي سير کند مطالعه شما بار زيادي نخواهد داشت هر چند که ساعتها مشغول مطالعه شده باشيد . بي پولي و بيکاري را بايد تحمل کنيد. هيچوقت در شرايط ايده آل کسي موفق نمي شود . اگر شما ميليونها پولتان در بانک تل انبار شده باشد، بهترين آپارتمان و ماشين را هم در اختيار داشته باشيد و ماهانه حقوق بالايي به حسابتان واريز شود ديگر شما درس خوان نخواهيد بود . هيچکس در اين شرايط نمي آيد امتحان کنکور دستياري بدهد . مطمئن باشيد کساني که عزم ورود به اين وادي را کرده اند از نظر مالي مشکل پيدا مي کنند. من خودم در زماني که درآمد خوبي داشتم و با تخصص داخلي روزي 70 مريض مي ديدم، همه را براي هدف فوق تخصص رها کردم و شرايط سختي را براي اين هدف خود بر جان خريدم وتا حدي وضعيت من پيش رفت که 500 تومان در جيب نداشتم . ولي درسم را خواندم . بنابراين بايد در هر شرايط دشواري کارتان را ادامه دهيد .

6 - برنامه ريزي براي مطالعه : نه خيلي زود شروع کنيد و نه خيلي دير. مطالعه خود را تا 1 روز مانده به امتحان ادامه بدهيد . کساني که تا صبح امتحان مطالعه مي کنند موفق نمي شوند. از عصر روز قبل از امتحان درس را کنار بگذاريد .

۷ - شرکت در يک دوره کلاسهاي آمادگي دستياري : به نظر من در يکي از کلاسهاي آمادگي دستياري با اختيار خودتان شرکت کنيد چون اساتيد تجربه دارند . مي دانند نکات سئوالي کدام است از چه قسمتهايي سئوال طرح مي شود . خيلي فرق مي کند با حالتي که خودتان جسته و گريخته مطالعه مي کنيد و نمي دانيد کجاها رابخوانيد. در اين مدت که در کلاس هستيد فقط سعي کنيد کارهاي اجباري تان را که گريزي از آنها نيست انجام دهيد واکثر کارهاي ديگرتان را به بعد از امتحان موکول کنيد . همزمان با کلاس يک دور و پس از آن دو دور مطالب مرور شود. در کلاس حتماً با همان برنامه پيش برويد . اينطور نباشد که اين هفته برنامه کلاسها روماتولوژي باشد و شما براي خودتان گوارش بخوانيد و از طرفي لازم نيست موقع کلاسها چند دور بخوانيد . يک دور کافي است ولي خوب و دقيق . چندين بار دور زدن مطالب در حين کلاسها مثلاً چهار يا پنج دور، پيچ گوشتي انداختن به اطلاعات مغز است . کمتر بخوانيد وعميق تر بخوانيد. دوره را بگذاريد موقع اتمام کلاسها که آن موقع 2 دور تمام مطالب را مرور کنيد . يعني مجموعا 3 دور با برنامه زمانبندي شده .

8 - مکان مطالعه : بايد آرام و بدون استرس و تنش باشد. اگر منزل شما مکان مناسبي براي مطالعه نيست در کتابخانه مطالعه کنيد. بهتر است کتابخانه بيمارستاني باشد. يعني جايي که پزشکان مطالعه مي کنند نه اينکه کتابخانه عمومي که براي کنکور سراسري آماده مي شوند. بيمارستاني که در آن خاطرات دوره دانشجويي سپري شده است اولويت دارد. البته به شرط اينکه آنجا را دوست داشته باشيد. اگر خانه جاي مناسبي براي مطالعه باشدخيلي خوب است . البته محيط بسيار ساکت و آرام نيز مناسب نيست .

9- زمان بندي بر اساس تعداد سئوالات آن درس در امتحان و اهميت آن : زمان بندي مطالعه بايد بر اساس تعداد سئوال هاي آن درس باشد نه اينکه براي درسي که 6 سئوال از آن مي آيد 3 برابر بيشتر وقت بگذاريد تا درسي که 20 سئوال دارد .

10- مطالعه بر اساس رفرانس : فقط از رفرانس مطالعه کنيد .

11- مرور سئوالات سالهاي گذشته : قبل از شروع هر درس ابتدا سئوالات سالهاي گذشته را بزنيد. لازم نيست خيلي به گذشته برگرديد 4-3 دوره گذشته مناسب است. اول آن سئوالات را بخوانيد بعد مطالعه را شروع کنيد تا دستتان بيايد چه جاهايي مهمتر است در آن صورت هدف دارتر مطالعه خواهيد کرد .

12- مطالبي که قابليت طرح سئوال دارند مطالعه شود : بالاخره طراح سئوال يک پزشک است فقط شايد چند سال تجربه اش از شما بيشتر باشد. از جايي که قابل سئوال درآوردن نيست خيلي وقت صرف مطالعه آن نکنيد. مطالبي را که مطالعه مي کنيد از آن سئوال بسازيد .

13- يافته هاي نادر بيماري هاي شايع ويافته هاي شايع بيماريهاي نادر حتماً مطالعه شود : همه مطالب بيماري هاي شايع را بايد بلد باشيد حتي يافته هاي نادر آن را خوب بخوانيد اما سعي کنيد يافته هاي شايع بيماريهاي نادر را بخوانيد چون از يافته هاي نادر آن کمتر سئوال طرح مي شود. مثلاُ بيماري Relapsing Polychond ritis يک بيماري نادر است که احتمال طرح سئوال از آن در ميان 6 سئوال روماتولوژي خيلي کم است اما اگر قرار شد نظري به آن بيافکنيد برويد ببينيد چه يافته شايعي را کتاب ذکر کرده است آن را يادداشت کنيد و ياد بگيريد. مثلاً يافته مهم آن آئورتيت است که يک يافته خطرناک قلبي در اين بيماري است که نارسايي آئورت مي دهد. سعي کنيد وقت خود را روي بيماريهاي مهم بگذاريد. وقتي برمي گرديد به امتحانات گذشته و مي بينيد مثلاً در روماتولوژي اکثراً از لوپوس – آرتريت روماتوئيد – و اسکوليت – آرتروز سئوال بوده نياييد : relapsing polych را بخوانيد . يعني اولويت بندي کنيد .

14 - مطالعه قسمت تشخيص و درمان بيماريها الزامي است : احتمال آمدن سئوالات خيلي خشک و غير باليني کم است. مثلاً رسپتور فلان سيتوکين در آرتريت روماتوئيد چيست . اين سئوالها نمي آيد. بيشتر تشخيصي و درماني است . من نمي گويم اصلاً به آنها توجه نکنيد بلکه اولويت بندي کنيد .

15 - روز قبل از امتحان : اين روز سرنوشت ساز است. کسي که فقط 50% شانس قبولي دارد روز قبل از امتحان مي تواند طوري عمل کند که قبول شود. و بر عکس آن هم صادق است کسي که 90-80% شانس قبولي دارد طوري عمل نمايدکه موفق نشود. روز قبل از امتحان Critical است که واقعاً چه کار بايد بکنيد. در اين روز با آرامش تمام از صبح تعدادي تست مرور کنيد و آن هم تفريحي نه اينکه بطور فشرده بخواهيد بار زيادي بر مغزتان تحميل کنيد. عصر چه کار بايد بکنيد . گردش در پارک مورد علاقه تان. اين هم جنبه علمي دارد. با آرامش کامل در پارک قدم بزنيد. هيچ عجله اي براي سريع برگشتن به منزل نداشته باشيد. پس از برگشتن به منزل که بايد تفريحي برگرديد شام يک غذاي کم حجم و پرکالري مصرف کنيد وگرنه مضر خواهد بود. ساعت 10 شب بايد به رختخواب برويد. شايد هر شب 12 مي خوابيد ولي آن شب بايد 10 شب بخوابيد. چون شايد 12 خوابتان نبرد و ممکن است بدخوابي داشته باشيد و بايد ضريب اطمينانتان را بالا ببريد. بايد تمرکز داشته باشيد Relax باشيد . به چيزي فکر نکنيد و راحت به خواب برويد . اگر 15 دقيقه گذشت و ديديد خوابتان نبرد يک کاسه ماست سرد مصرف کنيد اين بار اگر بعد از 15 دقيقه خوابتان نبرد يک ليوان دوغ مصرف کنيد . بسياري از ناکامي ها در امتحان همين مسأله بي خوابي وکم خوابي است . آنهايي که فکر مي کنند اين امتحان مرگ وزندگي است اين طور مي شوند . هيچ خبري نيست. اگر اين جور فکر کنيد خيلي بهتر است. گاهي مواقع نشدن يک کاري موفقيت در آن کار است و در حقيقت به نفع شما بوده است. اگر بگوييد هر چه اتفاق افتد مصلحت من در آن بوده است. شايد به نفع آينده من بوده است که قبول نشوم. اگر با اين تفکر برويد براي امتحان relax خواهيد شد و براحتي خوابتان مي برد . براي اضطراب اصلاً ايندرال مصرف نکنيد . بخصوص آنهايي که تپش قلب دارند . صبح روز امتحان پس از نيايش و راز و نياز با خداوند يک دوش بگيريد و سپس صبحانه ميل کنيد . صبحانه کم حجم ومقوي که مقداري عسل و خرما داشته باشد . مبادا 2 ليوان چاي بخوريد که اگر urination حين امتحان پيش آيد وقت زيادي از شما خواهد رفت . چاي بيش از يک فنجان نباشد . لباس مناسب بپوشيد . قبل از امتحان 1 کيلومتر با آرامش پياده روي کنيد. اگر فاصله محل امتحان دور باشد نکند تا آنجا با اضطراب بدويد . شما را خسته مي کند . 2-1 کيلومتر پياده روي کافي است بقيه را ماشين سوار شويد. پياده روي در مسير پارک منزل ارجحيت دارد. 1 ساعت قبل از امتحان حتماً در محل امتحان حاضر باشيد. يادتان باشد صبح روز امتحان اصلا نبايد درس بخوانيد. از عصر روز قبل نبايد درس خوانده باشيد. حتي اگر فلان مطلب را فراموش کرده ايد نمي خواهد برويد با عجله ورق بزنيد و آن را پيدا کنيد. مطمئن باشيد 1 نکته را ياد مي گيريد و 5 نکته را فراموش مي کنيد. اگر کاري بوده تا آن موقع کرده ايد ديگر بقيه اش چندان فايده اي ندارد. پس بطور خلاصه قرار شد حداقل از مهرماه شروع کنيد. يک کلاس برويد . منظم بخوانيد. 3 دور بيشتر نخوانيد. 1 دور در زمان کلاس و 2 دور پس از آن . مطالب شايع و مهم را بخوانيد. يافته هاي شايع بيماريهاي نادر و يافته هاي نادر بيماريهاي شايع را مطالعه کنيد. هدف دار مطالعه کنيد. نکات تستي را بخوانيد . از مطالب مهم سئوال طرح کنيد. مجدداً تأکيد مي کنم از عصر روز امتحان ديگر درس نخوانيد.شب بايد زودتر بخوابيد . 1 ساعت قبل از امتحان در محل امتحان حاضر باشيد .

16- حالا رسيديم سر جلسه امتحان : اگر در جلسه امتحان تمرکز نداشته باشيد خيلي از سئوالات را متوجه نخواهيد شد همه گزينه ها را بخوانيد ولو اينکه مثلاً الف کاملاً درست باشد. گاهي نتيجه يک سئوال از گزينه هاي ديگر کشف مي شود. گزينه هايي که در آن کلماتي مثل قطعاً ، هميشه ، حتماً ، هرگز و … دارد به احتمال زياد غلط است چون اکثرا هيچ چيز صد در صد نيست. شايد ، معمولاً ، اغلب منطقي تر است. روي جرقه ذهني اهميت دهيد. اگر يکي از گزينه ها بناگهان بنظرتان صحيح تر برسد همان را بزنيد چون از ضمير ناخودآگاهتان کمک گرفته ايد. براي سئوالي که اصلاً آن را نمي دانيد وقت خود را صرف نکنيد يک تيک بزنيد و در پايان امتحان روي آنها فکر کنيد. واي بحال کسي که آخر امتحان وقت اضافه آورده و شروع کند يکي يکي به عوض کردن جوابها . هر چه درست بوده را غلط خواهد کرد . آنهايي را که با شک زده بوديد و علامت گذاري کرده بوديد مي توانيد مرور کنيد و يکبار ديگر بخوانيد .

خداي ناکرده اگر موفق نشديد بدانيد در هر مسيري هم موفقيت هست هم عدم موفقيت . شکست وجود ندارد . يادتان باشد هر عدم موفقيتي زيربناي موفقيت هاي آينده است . يادتان باشد خير ما و صلاح ما در بسياري از مواقع در موفقيت هاي ظاهري نيست . زندگي يک جريان است و ما در اين جريان يک نقشي داريم . زندگي ظاهري شايد تمام شود ولي زندگي جريان دارد وما در هر شرايطي هستيم بايد نقش خود را بشناسيم و خوب ايفا کنيم. پزشک عمومي هستيم بايد نقش خود را خوب ايفا کنيم. هميشه مسيرهاي زيادي براي خود داشته باشيم . اين مسير نشد مسير ديگر. اگر به قلب خيلي علاقه داريد يک دستگاه ECG براي مطب بخريد و چهار تا کنفرانس قلب شرکت کنيد ومريض بيشتري در آن زمينه ببينيد . تبادل افکار کنيد و در همان زمينه کار کنيد. بسياري پزشکان عمومي فقط در يک رشته کار مي کنند و از متخصص آن رشته بيشتر درآمد دارند.

17- نحوه انتخاب رشته : آينده انسانها در انتخابشان است . اگر انسانها با هم فرق دارند انتخابشان متفاوت بوده است. سعي کنيد رشته اي که علاقه داريد انتخاب کنيد . چيزي بنام رشته لوکس وجود ندارد . رشته اي لوکس است که شما به آن علاقه داريد و جامعه به آن نياز دارد و شما احساس مي کنيد در آن رشته موفق هستيد . کسي که عاشق رشته روانپزشکي است در آن خيلي بيشتر از رشته اي که علاقه ندارد موفق خواهد شد . خوشبختانه در رشته هايي که علي الظاهر لوکس بوده اينقدر دارد دست زياد مي شود که ديگر در هر شهر کوچک چند نفر متخصص آن رشته مشغول فعاليت هستند . زماني فقط 50 نفر متخصص ارولوژي داشتيم الآن 600 نفر داريم.رشته خودم داخلي بود و غير لوکس و در حال حاضر از اينکه روماتولوژيست هستم راضي و خشنود مي باشم . هميشه براي رضاي خدا کار کنيد.

منبع: http://dastyarbartar.blogfa.comدرباره : مشاوره ,

نویسنده : دکتر کامروا
[ ] [ 15:26 ]
بازدید : 64


:: نظربدهید ::
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
:: سایت های اختصاصی ::


تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
سایت رسمی پزشکان ایران
با سلام و خوشامد گویی خدمت شما. این سایت باهدف ارائه خدمات گوناگون به جامعه پزشکان ایرانی ایجاد گردیده است. با رهنمودها و نظرات خویش ما را در بهبود و ارتقای کیفی و کمی این سایت یاری نمایید.
مطالب پربازدید
مطالب تصادفی
ورود کاربران
نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟
عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
لینک دوستان

تمامی حقوق متعلق به وبسایت سایت رسمی پزشکان ایران می باشد. قدرت گرفته از رزبلاگ - طراحی و کد نویسی مجدد توسط : تیم طراحان رزبلاگ - طراحی و کد نویسی توسط : skydesign.